Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Co zrobić gdy spotkasz wilka - podstawowe zasady i przydatne informacje

W związku z pojawieniem się wilków w okolicznych lasach oraz komunikatem wydanym przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przekazujemy przydatne informacje w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt. Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które zminimalizują ryzyko zbliżenia się wilka w okolice posesji:

1. Nie dokarmiaj wilków nawet gdy wyglądają na głodne i wymagające opieki.

2. Nie pozostawiaj na posesji odpadów spożywczych, trzymaj je w zamkniętych pojemnikach.

3. Zwierzęta przebywające na posesji zamykaj na noc w bezpiecznych i szczelnych kojcach.

4. Nie pozostawiaj na zewnątrz psiej lub kociej karmy.

Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Jeśli spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub przygląda się zbyt długo i czujesz niepokój w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

1. Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia;

2. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

3. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem.

4. Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.

5. Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.

Więcej informacji na temat zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami >>TUTAJ<<

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Info: www.lasy.gov.pl


Data publikacji: 15-02-2021